• Sağlıklı Beslenme
  • 16 Ocak, 2023

4 Adımda Ödemden Kurtul

  • 0
  • 2530
  • 0
  • 0

Ah o şişlikler yok mu ayakta, bacakta, elde olan, bazen hayatı çekilmez kılıyor gerçekten. Ne ayakkabı oluyor ayağımıza ne pantolon geçiyor rahatlıkla bacaklardan. Çorapların üst lastikli kısımlarının iz bırakıp rahatsızlık vermesi de bir başka sorun. Vücudun fazla su tutması olarak bilinen, vücuttaki tuzun atılamaması nedeniyle aşırı sıvı birikimi olarak ortaya çıkan ödem, en çok ayaklarda, bacaklarda görünse de bazen yüzde, göz kapaklarında, kollarda, parmaklarda da olabiliyor ve bulunduğu yere göre ödem dereceleri olarak değerlendiriliyor. Vücudun su tutması önemsiz gibi düşünülse de kimimiz tarafından vücut neden ödem yapar diye araştırıldığında önemsenmesi gereken bir rahatsızlık olduğu da anlaşılacaktır. Bazen az su tüketmekten, sürekli oturarak çalışmaktan, fazla tuz ve şeker kullanmaktan, fazla kilodan, hamilelik döneminde olmaktan, kullanılan bazı ilaçlardan, hareket azlığından kaynaklansa bile bir hastalığın belirtisi olma ihtimali de vardır. Bu yüzden ödemden kurtulmak son derece önemli. En çok araştırılan konulardan biridir ödemden nasıl kurtulacağımız. Pek çok yol, pek çok tarif var. Biz de bu konudaki bazı önerileri derledik sizin için.

Su içen kadın

Gün İçinde Yeterli Su Tüketmeyi Unutma

Su insan sağlığı için gerçekten bir mucize. Bu mucize vücuttaki ödemin atılmasında da son derece etkili. Sağlıklı su tüketimi sağlıklı bir yaşamın da başta gelen şartlarından biri. Günde 2 litreden az olmamak üzere vücudun ihtiyacı olan su miktarını tüketmek hem ödem atılmasını sağlamak, hem de vücudun ödem tutmasını önlemek için önem taşıyor. Su içmeyi sevmeyenler suyun lezzetini artıracak bazı besinler de atabilir içine. En sık kullanılanları arasında, aynı zamanda ödemin atılmasını da kolaylaştıran çubuk tarçın, salatalık dilimleri, nane yaprağı gibi gıdalar geliyor.

Probiyotik Gıda Tüketimini Arttırmak İşini Kolaylaştıracaktır

Sindirim sistemini düzenleyen probiyotik gıdaların tüketimi ödemin atılması için de oldukça yararlı. Özellikle bu alanda süt, yoğurt ve kefir başta gelmektedir. Bu ürünler zengin kalsiyum kaynaklarıdır ve vücudun mineral dengesini de sağlayan kalsiyum ödem oluşmasını da önlemektedir. Ancak kullandığınız yoğurdun, kefirin doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Yoğurt gibi kefiri de evde yapmak mümkün.

Lifli Gıda Tüketimini Beslenme Planına Eklemelisin

Lifli gıdaların sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için gerekli olduğu pek çoğumuzun bilgisi dahilindedir. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışması demek şişkinliklerin de vücuttan atılması demek bir anlamda. Bu yüzden lif oranı yüksek meyve ve sebzelen mutlaka her gün sofralarımızda yer almalı. Elma, armut, yaban mersini, şeftali, muz, portakal, kiraz, ananas, çilek, kayısı, böğürtlen, erik gibi meyveler yüksek oranda lif içeren meyvelerin başında geliyor. Sebzelerde lif oranı yüksek olanların başında gelenler ise brokoli, enginar, brüksel lahanası, bamya, patlıcan, pancar. Yine tahıllarda yulaf, buğday, arpa lifli gıdalar arasında yer alıyor. Yulaf, bağırsak hareketlerini arttırarak, sindirimi kolaylaştırıyor ve böylelikle vücuttaki ödemin, şişkinliğin atılmasını da sağlamış oluyor. Yulafın pek çok tüketilme yolu var. Yoğurda katmak, kurabiye, kek gibi tamamen sağlıklı ürünlerle yapılan tatlılarda kullanmak, sütle pişirmek bunlardan bazıları.

Ayrıca kuru baklagiller, somon, uskumru gibi balıkların aralarında bulunduğu Magnezyum potasyum açısından zengin besinler ödem atılması için de son derece yararlı. Vücuttan ödemi atmak için bu besinlerden yeterli ölçüde tüketmeye de özen göstermemiz gerekiyor.

Düzenli Bitki Çayı İçmeyi İhmal Etme

Yeşil çayın ödem atıcı etkisi artık pek çok insan tarafından biliniyor ve diyetisyen önerilerinde su tüketimini arttırmak başta geliyorsa, bitki çayları tüketilmesi gerektiği de onu izliyor. En hızlı ödem nasıl atılır diye merak ediyorsanız düzenli olarak bitki çayı tüketmeye başlayın ve sonucu görün deriz. Bitki çaylarının başında gelen yeşil çayın faydaları oldukça fazla. Zengin antioksidan içeren yeşil çay ödem atıcı bitki çaylarının başında geliyor. Metabolizmanın hızlandırılmasını sağlayarak kilo vermeyi de kolaylaştıran yeşil çay, sindirim için de yararlı. Yine adaçayı, ıhlamur, rezene, anason gibi çaylar da vücuttan ödem atılmasında oldukça etkili olan bitki çayları.

Maydanoz da ödem atıcı bitkilerin başında geliyor ve sıcak suda demlenip içilmesi dışında sofralarda özellikle salatalarda tüketerek kullanılıyor. Karahindiba, kiraz sapı, biberiye, ısırgan otu, funda yaprağı gibi bitkiler de ödem atıcı bitki çayı olarak tüketilebilir.

Bitki çayları faydalı ama şekersiz ve ölçülü içilmesi gerektiğini de hatırlatalım. Her şeyin fazlası gibi bitki çaylarının fazlası da bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yüzden bu tür çayları kullanırken herhangi bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışın.

Bir Yorum Yazın