• Sağlıklı Beslenme
  • 20 Ocak, 2023

Direnç Kilosunu 5 Adımda Kır

  • 0
  • 2333
  • 0
  • 0

Nihayet o hep erteleyip de bir türlü başlayamadığın diyete başladın. İlk günler, haftalar her şey yolunda giderken o da ne, kilo verme durdu. Evet, durdu. Ne yaparsan yap uyguladığın diyet programıyla bir türlü kilo vermeye devam edemiyorsun. Direnç kilosu kırılmamak için direndikçe direniyor. Ne oldu da böyle oldu sorusuyla birlikte direnç kilosu hesaplama ve bu kiloyu kırma yöntemleriyle ilgili arayışa başladınız, kısa sürede kilo verenlere, şok diyet yapanlara danıştınız, siz de onun yaptıklarını yaparak kilo vereceğinizi düşündünüz. Ama durun bir dakika, öyle şok diyetler, aç kalmalar çözüm değil. Hem hep dile getirildiği üzere herkesin metabolizmasının çalışma hızı birbirinden farklıdır. Diyetisyenler artık kişiye özel hazırladıkları beslenme, egzersiz programlarıyla zayıflama sürecini yürütmeyi tercih ediyorlar. Tabii, diyetisyenle yürüttüğünüz kilo verme sürecinde de aynı dirençle karşılaştığınız bir dönem olabiliyor çünkü beden bir noktadan sonra kendini korumaya, güvenceye almaya çalışıyor. Yani beden alışık olduğu beslenme düzeni bozulduğu, alışık olduğu kilo düşmeye başladığı için tepki veriyor. Bu noktada yapılması gereken ise nasıl olsa kilo veremiyorum artık düşüncesiyle diyetten vazgeçmek değil, neyi nasıl yaptığınıza bilinçli olarak bakmak, vücudu şaşırtarak yeniden kilo vermesini sağlamakYani direnç kilosunu kırmak. Direnç kilosu nasıl kırılır diyorsan aşağıdaki adımlara bir göz atmanı öneririz.

Yediklerini Mutlaka Yaz

Diyetisyen yardımıyla kilo verenler bilirler, süreçte danışanından yediği her şeyi mutlaka yazması istenir. Her hafta yediklerini, içtiklerini, egzersiz miktarını yazmak verilen ya da verilemeyen kilolarla ilgili doğru ya da eksik, yanlış bir şey yapılıp yapılmadığı konusunda da yol gösterici olmaktadır. Bu listeye bakarak yeni bir yol haritası çizmek de mümkün olur. Yazdıkları yoluyla kişi süreci daha iyi takip ettiği için kişinin farkındalığını arttıran, kontrolünü sağlayan diyet günlüğü aynı zamanda kontrolsüz yenilen durumlara neyin yol açtığını da kişiye gösterecektir. Kontrolü ele almak zamanla sağlıklı, sürdürülebilir bir beslenme düzeni oluşturmada da etkili olacaktır.

Beslenme Planını Gözden Geçir

Kilo vermekte zorlanıldığı zamanlarda dikkat edilmesi gereken bir başka noktada beslenme düzeni. Dönüp dolaşıp aynı besinleri tüketmek ve ne yediğine ne kadar yediğine dikkat etmemek besinlerin kalori değerleri düşük olsa bile bir süre sonra kişinin kilo vermesini de sekteye uğratacaktır. Eğer kişi mevcut beslenme düzeniyle kilo vermekte zorlanıyorsa ve ne yapacağı konusunda bir desteğe ihtiyaç duyuyorsa direnç kilosunu kırmak için bir diyetisyen yardımı da alınabilir. Beslenme düzeni konusunda uzman olan diyetisyenler farklı tarifler, pratik çözümlerle danışanlarına yardımcı olup süreci hızlandırabilirler. Yine düşük karbonhidratlı gıda tüketimi de direnç kilosu kırma uğraşında yararlı olacaktır.

Hareketini Arttır

Kilo verme sürecinde metabolizmayı hızlandırmanın en etkili yollarından biri olan günlük diyeti destekleyen egzersizler yetersiz kalıyorsa egzersiz süresini, sıklığını arttırmak da direnç kilosunu kırmada oldukça etkili. Bisiklete binmek, yürüyüş, ip atlama, kardiyo gibi sporlar bedenin kas artışını desteklediği için vücudun yağ yakımı da hızlanacaktır. Eğer zaten egzersiz yapıyorsanız sıklığını, süresini arttırarak da egzersizden verim alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda birebir çalışma imkânı bulunan ve kişiye özel uyguladığı programlarla hedefe ulaşmayı kolaylaştıran personal trainer desteği de alınabilir. Bulunduğunuz yerde yürüyüş, bisiklet vb. için uygun alan yoksa spor salonu da egzersizler için iyi bir tercih olacaktır.

Yeterince Sıvı Tüket

Sıvı denilince ilk akla gelen de su elbette. Yazın sıcak nedeniyle çok tükettiğimiz su miktarı kış mevsiminde azalıyor ne yazık ki. Oysa bedenin hem yağ yakımının hızlanması hem de genel sağlığı için olmazsa olmazlardan biri de su içmek. Yemeklerden önce içilen su kilo vermeyi de destekliyor ve fazla yemenin de önüne geçiyor. Su dışında yağ yakımını hızlandırmada başta yeşil çay olmak üzere bitki çayları da yararlı olmaktadır. Kahve de kafein içerdiği için ölçülü tüketildiği sürece yağ yakımı için yararlı ama fazla kahve tüketimi ödeme neden olduğundan dikkatli olmakta yarar var. Yeterince su içilmesi gerektiği diyetisyen listelerinde başta gelen önerilerden biridir.

Stresini Yönet

Hepimiz yapıyoruz bunu. Kilo verme sürecinde teklemeler olduğu, direnç kilosuyla karşılaştığımız zaman üzülüp, yılgınlığa kapılıp vazgeçebiliyoruz. Oysa üzüntü, stres duygu durumunu da etkilediği için tatlıya, yemeğe sarılanlarımız da az değil. Tam bir kısır döngü aslında Kilo vermek elbette önemle ama ondan daha önemli olan diyetisyenlerin de sık sık dile getirdikleri gibi sağlıklı beslenmek. Bunu öğrendiğimiz zaman göreceğiz ki bir süre sonra kilo vermeyi de başarabiliyoruz. O yüzden stres yönetimi, onun yaratacağı duygu durumuna teslim olmamak çok önemli. Stresle başa çıkmanın profesyonel destek almak, keyif alınacak uğraşlar bulmak gibi pek çok yolu var. Tüm bunlar kendini güçlü, özgüvenli hissetmek için de gerekli. Çıkmazda olduğun, nasıl yol alacağını öngöremediğin durumlarda ise belki bir yaşam koçu ;desteği de alınabilir.

Bir Yorum Yazın